| liliann9464 a întrebat:

Am nevoie de un certificat de nastere/duplicat... sunt nascuta in romania dar de 17 ani cetatean german la plecare din rom. certificatul de nastere(original) mi-a fost oprit de atoritatile romane. Am apelat la ambasada romanie din Bonn si mi-a spus ca cel mai usor pot intra in posesia unui certificat de nastere imputernicind pe cineva din tara. zis si facut... dar se pare ca nu vor sa mi-l elibereze pentru faptul ca nu mai sunt cetatean romanthinking cine ma poate ajuta mai departe? liliann

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar daca intre timp ai pierdut cetatenia romana tot iti pot face certificatul de nastere, nu are nici o logica, ambasada iti poate scoate un certificat de nastere in urma unei cereri cu toate datele tale de nastere inclusiv localitatea in care te-ai nascut, si ale parintilor, si asta in cazul in care nu ai pe nimeni in romania, cel mai simplu ar fi un telefon la starea civila a orasului unde sunteti nascuta si acolo va vor explica, cetatenia nu are de a face cu locul de nastere,, poate vrei sa va redobanditi cetatenia si asta e cu totul altceva.baiatul meu cel mic este nascut in romania(intr-o vacanta ) si nu e cetatean roman, dar are certificat romanesc de nastere, de aceea va spun ca nu e logic, poate persoana care s-a interesat pentru dumneavoastra nu a stiu ce sa intrebe.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contacteaza ma la bauuba@yahoo.it eu am scos certificat pentru prietenul meu, cetetean starin, tot cu cetetenie retrasa...cu imputernicire.chisr nici nu am mers 400 km pin a comuna respectiva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sunt certificatele de nastere importante?

| liliann9464 explică:

Eu am facut imputernicire mamei mele si cand a mers la primaria orasului unde sunt nascuta nu au vrut sa-i elibereze pe motiv ca nu mai sunt cetatean roman. Prin ambasada nu as vrea sa incerc pentru ca dureaza aprox. 2 luni si eu am nevoie urgent.
multumesc totusi pentru raspuns( pentru zazu1972)

| liliann9464 explică:

S-a rezolvat cu certificatul de nastere.
Multumesc celor care au incercat sa ma ajute!

| zlatibor4 a răspuns:

Contacteaza ma la bauuba@yahoo.it