| Bula001 a întrebat:

Dupa cat timp dispar amprentele de pe o suprafata (gen lemn, plastic, sintetic, orice exceptand metalul)? De exemplu daca politia ar lua amprentele de pe o anumita zona, ar putea gasi amprente care au fost facute cu 6-7 zile in urma?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca altcineva a pus mana si a atins partial o amprenta anterioara, cea anterioara se sterge si este posibil ca si cea de-a doua sa fie neclara (fiindca este suprapusa). Este foarte greu sa identific amprente pe obiecte pe care se pune mana frecvent, in principiu le gasesti numai pe ultimele (ultimii 1-2 oameni care au pus mana acolo).
Poti incerca pe acele casete, dar este putin probabil sa mai fie alte amprente daca tu le-ai atins si au trecut zile multe (fiecare zi care trece imputineaza sansele)

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu a mai umblat nimeni pe suprafata respectiva se pot recupera si amprente mai vechi de 30 de zile.

| Bula001 explică (pentru Brigaela):

Au umblat bineinteles mai multe persoane, insa se poate identifica fiecare persoana in parte care a pus mana? ...sau este posibil ca de exemplu amprentele mele sa nu mai fie gasite dat fiind ca au fost acoperite de ale altcuiva?

| Brigaela a răspuns (pentru Bula001):

Daca altcineva a pus mana si a atins partial o amprenta anterioara, cea anterioara se sterge si este posibil ca si cea de-a doua sa fie neclara (fiindca este suprapusa). Este foarte greu sa identific amprente pe obiecte pe care se pune mana frecvent, in principiu le gasesti numai pe ultimele (ultimii 1-2 oameni care au pus mana acolo).
Poti incerca pe acele casete, dar este putin probabil sa mai fie alte amprente daca tu le-ai atins si au trecut zile multe (fiecare zi care trece imputineaza sansele)

| WeaponGirl a răspuns:

Amprentele tin ceva vreme, depinde de conditiile de mediu, ca daca sunt afara si ploua pe ele sau sunt pe obiecte lasate in soare se intelege de la sine ca nu tin! Dar, in lipsa unor factori care sa le altereze tin si luni intregi, de exemplu amprentele de pe mobila din casa!

| Bula001 explică (pentru WeaponGirl):

Este vorba de niste casetute ( in care a fost aur ) aflate intr-un sertar, au trecut 7 zile de cand am vazut, se mai pot identifica amprentele?

| WeaponGirl a răspuns (pentru Bula001):

Da, se pot identifica, mai ales daca au fost in sertar, nu au fost expuse nici macar la praf! In cazul in care sunt mai multe amprente, da se poate identifica fiecare amprenta in parte, pentru simplu fapt ca nu exista 2 amprente la fel, fiecare om are o amprenta diferita! Cat despre identificare amprentelor suprapuse acesta se poate realiza cu tehnica, bazata pe un fel de semnatura moleculara unica de amprenta care este diferita la fiecare individ in parte! Deci in cazul unor amprente suprapuse, se pot diferentia dupa moleculele diferite lasate de doua maini diferite, si comparate cu alte amprente luate de pe cutie si cu amprenta ta! Daca corespund...ai pus-o! big grin

| lSummerl a răspuns:

Ce crima ai facut?

| Bula001 explică (pentru lSummerl):

Nu este vorba nici unei crimelaughing, sunt victima unui furt, si tin sa descopar faptasul...alte detalii nu dau.

| lSummerl a răspuns:

Da pot rezista daca nu au fost sterse

| FlorinMaris a răspuns:

Dispar dupa vreo 2-3 ssaptamani.