| fetesingure a întrebat:

am si eu o intrebare legata de cazierul judiciar. Stiti cumva daca se poate scoate cazierul judiciar in alt judet decat cel in care esti domiciliat? Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.290/2004, privin cazierul judiciar, republicata in 2009, citez:
"ART.28.(1) Cererea-tip, cu datele complete de stare civilã şi motivatã, se depune de cãtre persoana fizicã personal la unitatea de poliţie de la locul de naştere, domiciliu sau reşedinţã."
Resedinta este in localitatea unde ai flotant. Prin exceptie cererea si ridicarea certificatului de cazier judiciar se poate face si printr-un reprezentant, imputernicit expres pentru aceasta, printr-o procura speciala autentificata de un notar public. Numai bine!

| silvershark a răspuns:

Gasesti aici raspunsul complet: http://www.somara.ro/index.php/actepersonale/cazier

| alisacatalina a răspuns:

Buna.da se poate sa iti scoti cazierul de unde vrei tu