| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de o intamplare mai putin fericita ce a avut loc astazi. Eram cu fratele meu in masina, el fiind la volan, ne pregateam sa iesim de pe strada iar in fata masinii a sarit pisica unor vecini. Fratele meu a pus frana (am atins pisica putin insa mergea dupa aceea, era totul ok, am verificat) acum cateva ore proprietara pisicii a venit foarte nervoasa si pusa pe cearta la poarta noastra spunand ca i-am omorat pisica si ca ea a dat foarte multi bani pe pisica aia. Printre altele ne-a amenintat ca suna la politie si ne face dosar penal fiindca i-am "omorat" pisica (desi era ok dupa lovitura repet). Intrebarea mea este: avand in vedere ca niciunul din noi nu are vreun antecedent penal, comportament violent cu animalele ori probleme cu legea pana acum (ambii suntem adulti) putem primi vreo pedeapsa in afara de ma gandesc poate o amenda sau ceva de genul acesta? Nu stiu exact cum functioneaza aceasta lege si de aceea am ales sa intreb aici. Bineinteles intamplarea cu pisica nu a fost cu intentie insa daca sunteti soferi poate veti intelege. Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pisica a sarit in fata masinii, nu-i moarta la poarta voastra, sa-i faca inmormantare cu 7 preoti. In rest n-avea ce cauta pe acolo. N-o v-a baga nimeni, normal la cap, in seama. Daca s-ar dovedi ca ati chinuit pisica ar fi alta treaba.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Stati linistiti. Poate sa faca plangere unde vrea. Trebuie sa demonstreze ca ati facut-o intentionat. Era drum public? Sa dea masina in jdecata ca nu a franat mai scurt.
Legea protectiei animalelor prevede pedeapsa la ucidere cu intentie, fara drept. Citeste art. 25 si 26 din Legea nr. 205/2004 privind protecția animalelor.
Inca odata va spun sa stati linistiti. Daca va mai deanjeaza spuneti-i ca ii faceti plangere pentru sicanare si defaimare.

| xerxes1 a răspuns:

Ce cauta pisica pe drumuri publice?
Sa si-o tina acasa.
Fii sigura ca a sunat la politie, dar i-au zis sa-si vada de treaba.

| DaniTDCI a răspuns:

Nu patiti nimic, stati linistiti, daca e retardata si isi lasa pisica afara asa ii trebuie, eu o si injuram bine daca eram in situatia voastra.

| Raimondo99 a răspuns:

Daca a dat o gramada de bani pe ea, de ce naiba e pe drum. Si vad ca nu o iubeste, se gandeste doar la banii dati pe pisica. Si nu are ce sa iti faca fara dovezi si cum spui ca pisica era bine, inseamna ca minte sau cine stie ce a facut cu pisica(asa propietar tot sa ai) nu o bata in seama ca nu are ce sa iti faca. Dar ma intreb de unde stia ca fratitu a atins pisica cu masina, sa nu fie ceva gandit de ea sa faca bani...
Dar in concluzie, nu are nimeni nimic sa iti faca.