| AlexMaftei2001 a întrebat:

Dacă ești prins băut la volan, de la ce alcoolemie ți se face dosar penal?

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Peste 0,80 mg/litru alcool pur in aerul expirat este infractiune.
Citeste:
Art. 336

Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe

(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.

Detalii: https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-336

| Violleta2022 a răspuns:

La toate alcolemiile ti se face dosar penal, fiindca este ilegal sa conduci sub infleunta bauturilor alcoolice!

| SaOCorectamPeVioletaV4 a răspuns (pentru Violleta2022):

Complet eronat draga Violeto.
Citeste putin legislatia rutiera, ca probabil nu detii permis. Vei afla ca alcoolemia pana la 0.4in aerul expirat e doar contraventie.

Ce fail de raspuns.

| SaOCorectamPeVioletaV6 a răspuns (pentru Violleta2022):

ATENTIE
Raspuns ERONAT
Nu luati in considerare acest raspuns ERONAT

Peste 0, 80 mg/litru alcool pur in aerul expirat este infractiune.
Citeste:
Art. 336

Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe

(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Refuz sa cred că tu acum 2-3 săptămâni ne spuneai că ești șofer profesionist și acum întrebi o chestie de baza din legislația rutieră. Acum și categ C se ia pe șpagă?

| AlexMaftei2001 explică (pentru suntserios):

Am auzit mai multe păreri, știu legislația, dar sunt curios sa vad ce spun oamenii.

| suntserios a răspuns (pentru AlexMaftei2001):

Daca știi legislația ce contează ce zic oamenii.

| darrio2007 a răspuns (pentru AlexMaftei2001):

Conteaza legislatia. Oamenii pot spune multe.
Un exemplu. Ce ai face daca vrei sa virezi stanga dar nu poti datorita indicatoarelor dar cineva iti spune sa virezi „ că lasă că merge"?

Răspuns utilizator avertizat
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Începând de la 0, 40 gr la mie în aer, se face dosar penal.
Până la 0, 39 gr în aer se reține permisul cu amendă și atât.
Colegu' a dat copy paste la bucățica de lege în care se face referire la testul de sânge, n-a fost atent.
În principiu, cantitatea din sânge este dublă față de cea din aer, de aia limitele sunt diferite.
Peste 0, 40 în aer ești chemat la spital pentru probe de sânge, pentru a stabili exact alcoolemia. Se face o probă inițială, după 60 de minute se mai face una, iar dacă valoarea este mai mică, nu se mai face alta. Dacă a doua valoare în sânge este mai mare decât primele, atunci se face și a treia prelevare, considerându-se că încă mai este alcool "pe drum", adică în stomacul infractorului, care nu a apucat să ajungă în sânge și implicit în creier laughing

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Codul penal - Articolul 336
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.

| Namun a răspuns:

Bineînțeles! E caz penal! Dar depinde de alcoolemia găsită în sânge! Asta diferențiază pedeapsa fie amendă, fie închisoare.
Te ai urcat băut la volan, ai acționat cu intenție. Puteai provoca accindete grave, puteai ucide persoane. Ești potențial pericol social și atunci cu cât infracțiunea e mai gravă cu atât și pedeapsa crește!