| CkEuforia a întrebat:

Buna TPU... am si eu o nelamurire. Daca vreau sa-mi amanetez niste cercei de aur, imi trebuie buletin sau ceva? Mie mi-a zis o prietena ca cica trebuie sa ai 18 ani ca sa poti amaneta. E adevarat?

Răspuns Câştigător
| valitza a răspuns:

Nu trebuie sa ai 18 ani pentru a amaneta ceva.Intr-adevar iti trebuie buletinul deoarece ti se va face un contract

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a amaneta legal trebuie sa ai 18 ani si carte de identitate. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Obligatoriu trebuie să ai și 18 ani și carte de identitate valabilă.
Pa, pa.

| AndreiGabi a răspuns:

Da,in mod normal, orice casa de amanet cere buletinul(buletin +18).

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Pentru a face tot ce îţi trece prin cap cum ar fi să amanetezi trebuie să ai buletinul şi vârsta de 18 ani adică major conform constituţiei aflate în vigoare.
Pe curând!

| myrunyksalya a răspuns:

Nu trebuie sa ai 18 ani.doar buletin.