| belciuge a întrebat:

Buna TPU
Am un site de bijuterii si acum 3 luni m-am inscris in 2parale.ro (marketing afiliat). Din pacate nu au facut nimic (n-am avut decat 150 vizite pe site desi promit 10.000 de vizite pe luna), toti afiliatii (cei care se presupune ca fac reclama site-ului tau pe site-urile/blogurile lor) sint ori falsi (adica cu niste nume aiurea si doar niste conturi de facebook fara prieteni sau nici-o reclama) ori fac reclama pe niste site-uri create special sa vanda produse de la magazine online cu renume (kurtmann.ro etc).
Ce vreau eu sa stiu pentru cultura mea generala si pentru viitor (cand voi avea mai multi bani sa-i "trag de urechi" pe magarii de genu’ asta):
Daca dau in judecata firma 2parale ce castig? In afara de taxa de mentenanta de 125lei/luna pe care am platit-o degeaba si 100 de lei codul de tracking pe care l-am instalat in pagina de finalizare a comenzii, Statul sanctioneaza o firma care inseala o persoana juridica si multi alti clienti, in afara de acea persoana juridica? Daca se dovedeste ca firma inseala clientii.

Si daca da, se dau amenzi, se desfiinteaza firma?

Si daca actiunea in judecata a firmei (de exemplu 2parale) este facuta de mai multi clienti nemultumiti, statul ia mai in serios "judecata" sau gravitatea faptei/inselatoria firmei parate (2parale)?

Multumesc pentru orice raspuns,
Elena

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un element important pentru un raspuns corect: firma s-a obligat sa-ti asigure vizualizarile sau s-au obligat sa depune eforturi in acest sens? Spune aceasta si o sa-ti dau un raspuns concret.

| CataC a răspuns:

Salut

Eu activez in 2p ca afiliat, nu ti se garanteaza 10.000 vizualizair, acela este pragul maxim in pachetul tau, daca il depasesti trebuie sa cresti pachetul.
Dupa cum vezi in 2p sunt sute de magazine, unele lideri de piata in domeniile lor.
Crezi ca daca ar fi teapa ar sta atatia ani elefant.ro, f64, evomag, tinar, kurtmann.
M-am uitat pe intrebarile tale anterioare, caum ar fi cea ca in urma adwords ai castigat pozitia 106 in google... nu are legatura adwords cu SEO.
Sfatul meu e sa nu mai investesti bani pana nu intelegi exact pe ce-i cheltui, ce anume primesti de ei.
Nu ai inteles nici adowrds nici 2parale, si te-a costat 3000 lei + cateva sute acum.
Nimeni nu se pricepe la toate, dar trebuie sa ne dam seama unde ne pricep si unde nu si ori sa invatam ori sa angajam pe cineva care se pricepe.
M-am uitat si pe site, e curatel, place, schimba fontul ala caligrafic, nu ai contrast si e greu de citit.
E un magazin mic cu preturi mici, nu te arunca la zeci de milioane.
Si nici nu stiu cat de pretabil este pentru 2p, eu ca afiliat n-as fi tentat datorita preturilor mici. La eMAG vand o masina de spalat si iau 50 lei, la tine ar trebui sa vand zeci de produse pentru 50 lei. Asa se pune problema.
Inainte sa acuzi 2parale reciteste contractul si vezi ca cele 10.000 de clikuri sunt un drept, nu o obligatie. happy
E doar o platforma de intermediere, e de datoria ta sa atragi afiliati, dar gandeste-te ca nu e usor pentru ca nu prea ai ce oferi in comparatie cu alte magazine.
Toate cele bune,
Catalin

| belciuge explică (pentru CataC):

Si tu, tot asa, esti inscris in 200 de campanii pe 2parale si ai un site prapadit pe care faci reclama numai cateva magazine online mai cunoscute?

| CataC a răspuns (pentru belciuge):

Eu sunt inscris doar in campaniile in care activez, nu ma incscriu bulk pentru ca nu am niciun beneficiu.
Ai o problema de caracter, eu incerc sa-ti explic ce nu intelegi si tu incepi cu "site prapadit". Sa fii sanatoasa.

| belciuge explică (pentru CataC):

Tu ai o problema de "inteligenta" si de "caracter":
Am zis ca afiliatii fac reclama doar la magazinele online mai cunoscute. La fel ca si tine. Asta este o inselaciune din partea 2parale.
In urma vizitelor pe care le-am primit cu ajutorul reclamei (adwords sau altele, nu conteaza) am urcat in clasament Google.
Ori esti prost ori ti-e frica ca dau in judecata 2parale si nu mai castigi de pe urma lor?
Eu vreau un raspuns juridic nu ma intereseaza raspunsuri de tip "esti proasta" sau "2parale e o.k."

| JohnnyBi a răspuns (pentru belciuge):

Juridic? exact ce zice CataC. daca pe termenii si conditiile site-ului scrie GARANTAT 10000, atunci este inselaciune, infractiune prevazuta de codul penal, te duci la politie depui plangere. daca doar se obliga sa faca tot posibilul, atunci nu poti dovedi contrariul, deci, desi poti depune aceeasi plangere, nu ai cum sa dovedesti infractiunea. sfatul meu, ia povestea asta si du-te cu ea la politie/parchet, dar asigura-te ca ai citit termenii si conditiile site-urilor pe care pierzi bani aiurea

| Cristina1978 a răspuns (pentru belciuge):

Belciuge, daca ti-as spune, ipotetic, ca esti "proasta" te-ai supara pe mine? Saracul Catalin a pierdut o jumatate de ora sa incerce sa iti explice cum stau lucrurile si tu, fara un minim de bun simt, il faci... asa cum l-ai facut.

Am citit printre randuri aberatiile scrise de tine si concluzia, dura, sa ma ierti, este ca esti PRAF!

Nu ai nici cele mai elementare notiuni de marketing afiliat, nu mai spun de SEO sau SEM, care iti sunt clar necunoscute.

Te minunezi ca nu se inghesuie afiliatii sa se promoveze? De ce ar promova un site care este praf? Atat ca design, cat si ca usabilitate, nivelul de optimizare onpage este jos de tot, la contact apare o adresa de yahoo, deci credibilitate canci, sa continui?

Asa ca draga mea belciugata, inainte de a arunca cu rahat in oamenii care incearca sa te ajute, pune mana si citeste o carte despre marketing afiliat, incearca sa te familiarizezi putin cu termenii de SEO/SEM, ca sa nu mai debitezi tampenii. Poate asa o sa intelegi de ce nu curg vizitele pe siteul tau de doi bani.

Ah, da, si eu sunt afiliat 2parale si culmea, chiar fac ceva bani cu magazinele partenere.

Seara minunata si... ai cuvantul happy

| belciuge explică:

Pe www.2parale.ro scrie clar ca la un abonament de 100lei/luna (fara TVA) ai 10.000 de vizualizari. In contract nu stiu daca scrie ca se obliga sa asigura acele vizualizari sau se obliga sa depuna eforturi.
Scrie ceva de nereguli si din partea lor. Oricum dovezile sint foarte solide, am muncit o saptamana sa copiez de la fiecare afiliat site-urile si sa scriu ce fel de prostii de site-uri aveau.
Plus ca fiecare afiliat era inscris in 100-250 de campanii publicitare. Este imposibil sa faci reclama la atatea site-uri cu unul, doua site-uri sau cu un cont de facebook.

| belciuge explică:

Pai. chiar daca nu scrie garantat 10.000 de vizitatori. inselaciunea este clara: cum imi aduci mie X vizitatori daca afiliatii tai (toti) nici macar nu imi fac reclama? Si. interesant. Sigur te poti duce la politie ca firma, sau trebuie sa-i dai in judecata?

| belciuge explică:

Multumesc pentru raspuns, Cristina.
Am mai invatat ceva de la tine: ce este optimizare on-page.
Ce sa zic. imi pare rau ca pierdeti timpul sa-mi raspundeti "pe alaturi". Daca site-ul meu este praf nu inteleg de ce s-au inscris in campania mea 300 de afiliati (majoritatea, cum am spus cu conturi de facebook sau cu site-uri care atunci cand le deschizi da eroare sau alte chestii sau etc. etc.) si inca se inscriu, in continuare. (am in asteptare inca 100 de afiliati).
Ii obliga cineva sa se inscrie in site-ul meu?

| belciuge explică:

Am uitat sa scriu ca nici unul din cei 300 de afiliati acceptati nu aveau bannerul meu afisat in site-urile/blogurile lor.

| belciuge explică:

Si. de curiozitate. Tu in cate campanii esti inscrisa? Si la ce magazine online faci reclama? Tot la magazinele mai cunoscute, la electrocasnie eMAG, de exemplu, ca de la astea se castiga bine?
Si ce fel de site ai? Tot un site in care faci numai reclama la aceste magazine online cunoscute?

| Georgian2Adiv a răspuns:

Am intampinat si eu candva o situatie de acest gen, am gasit acest material pe net ce explica cum functioneaza marketingul afiliat din ambele parti: http://www.mahar.ro/cum-sa-faci-bani-prin-marketing-afiliat-romania/ prezinta si din prisma afiliatului dar si a advertiserului cum este si cazul tau.