| IulianBbbb a întrebat:

Am urmatoarea intrebare, la alegerile parlamentare, din 6 decembrie, pot sa votez in alt oras decat in cel care am domiciliu? Tin sa precisez ca m-am mutat recent si nu am apucat sa imi fac viza de flotant.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.208/2015, citez:
"ART. 84.
  (1) Alegătorii votează numai la secţia de votare la care este arondată strada sau localitatea unde îşi au domiciliul ori reşedinţa, conform prezentei legi. În cazul în care, în ziua votării, alegătorii se află în altă unitate administrativ-teritorială din cadrul aceleiaşi circumscripţii electorale, aceştia pot vota la orice secţie de votare din cadrul circumscripţiei electorale unde îşi au domiciliul sau reşedinţa."
La aceste alegeri circumscriptia electorala este judetul.
Daca nu esti in judetul unde ai domiciliul nu poti vota.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poti vota fara viza decat unde ai domiciliu