| Cosmin77777 a întrebat:

asociatiile de propietari trebuie sa plateasca in anul 2012 impozit pe veniturile din activitati economice (venituri din fondul special si penalizari), daca banii nu au fost cheltuiti pentru reparatii in 2011

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu ce activitati economice pot desfasura, in mod legal, asociatiile de proprietari, acestea nu sunt firme si nu au un obiect de activitate sa fabrice bunuri ori sa presteze servicii. Banuiesc ca te referi la fondul de rulment ori la alte sume de bani, colectate de la proprietari, pentru diferite scopuri, inclusiv pentru reparatii. Aceste sume nu constituie venituri si nu se platesc impozite pentru ele, indiferent daca sunt ori nu folosite in anul colectarii. Numai bine!

| Cosmin77777 explică:

Activitatile economice sunt chirii de boxe, filmari si penalitati de intarziere a contributilor la intretinere.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cosmin77777):

Pentru inchiriere va trebui sa se plateasca impozitul pe venit. Filmarile nu cred ca sunt in obiectul de activitate. Pentru penalitatile de intarziere nu se plateste impozit, ele sunt destinate sa acopere penalitatile pe care le plateste asociatia catre furnizorii de servicii. Numai bine!