| nobody5568hf a întrebat:

azi am platit taxa de poluare la masina! Imi puteti spune cum pot deschide un proces pentru a recupera bani? Pot si fara sa imi cumpar un avocat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand trebuie sa adresezi o cerere de restituire organului careia i-ai platit taxa - ANAF. Daca raspunsul primit te nemultumeste te poti adresa instantei de judecata.
Daca te pricepi sa formulezi o actiune si poti sa te prezinti la termenele de judecata (cel putin doua) poti si fara avocat, desi este mai bine sa angajezi unul care a avut procese de acest gen. Modele de cerere gasesti pe internet. Succes si numai bine!