| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt asemanarile si deosebirile dintre Contractul individula de munca incheiat pe o perioada nedeterminata, determinata, cu timp partial si telemunca? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asemanari: toate sunt contracte de munca, se stabileste felul muncii, locul desfasurarii muncii, timpul de munca, salariul, obligatiile generale, concediul de odihna, etc.
Diferentele sunt putine:
-contractul pe perioada nedeterminata prevede doar data de inceput a muncii, fara a prevedea un termen de sfarsit iar cel pe perioada determinata prevede ambele termene, de inceput si sfarsit.
-contractul cu timp partial poate fi pe perioada nedeterminata sau determinata, singura diferenta este in privinta timpului zilnic de munca, respectiv va fi sub 8 ore pe zi sau 40 de ore pe saptaman, de ex. incepand cu ora pe zi pana la 7 ore pe zi.
-telemunca poate fi in oricare dintre celelalte forme ale CIM, se deosebeste de acestea doar prin locul unde iti desfasori activitatea, respectiv o faci de acasa sau de la alt loc de locul unde se gasete sediul sau alte unitati ale firmei/organului/institutiei, folosind calculatorul sau alte mijloace.