| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!
Am o nelămurire.
Deci am lucrat 3 luni perioada determinată, apoi se prelungește contractul la fel.
De ce așa si nu perioadă nedeterminată?!
Cine imi poate explica concret?

3 răspunsuri:
| Ralena a răspuns:

Perioada determinata este diferita de perioada de proba. Pot fi multe motive. Poate esti angajat prin firma de leasing. Poate angajatorul a avut experiente nefericite cu angajati, si cum in Romania este angajatul protejat de lege, angajatorul nu prea poate face nimic, nici sa dea afara un incompetent care ii porduce pagube, nu mai vrea sa riste. Ar trebui sa ti se spuna motivul.

| Elena9328 a răspuns (pentru Ralena):

Mi s-a spus acum.
Ramane contract definitiv, după cele 3 luni.
Multumesc pentru raspuns!

| VirtualWorld a răspuns:

Păi ai un contract stabil cu niște reguli in el, citește-l și o să înțelegi cum stă treaba, după 3 luni eu știu că ți-ai terminat perioada de teste și deja ești un/o angajata
/a fidelă+că o să ți se dea si o recomandare in caz de o să pleci in altă parte să lucrezi o să-ți vină mai ușor să te angajezi fiindcă tu o să le arăți recomandarea și o să fii angajată la sigur. Oricum, trebuie să ai toate regulile in contract, scrise, citește-le și o să înțelegi cum stă treaba.