| Andreearoxana780 a întrebat:

Buna, am urmatoarea intrebare:
Daca contractul meu de munca este pe perioada nedeterminata si ulterior in companie exista un post pe o pozitie mai avansata pentru ca angajatul respectiv este in prenatal si sunt pusa pe acel post insa mi se face un act aditionat si este scris ca pe acea pozitie voi fi pana se intoarce respectivul angajat ma poate dezavantaja spre exemplu la un imprumut? Adica contractul meu de baza este pe perioada nedeterminata dar actul aditional pe acest post este pe o perioada de 2 ani pana se intoarce respectivul. Contractul meu ramane pe o perioada nedeterminata cu exceptia ca doar pe acel post este pe determinata in cazul in care se mai intoarce acel angajat?

Răspuns Câştigător
| Dintrebare a răspuns:

Pe scurt, raspunsul este ca nu te afecteaza cu nimic. Contractul tau este pe perioada nedeterminata. Si oricum bancile au in vedere si situatia in care o persoana este angajata pe perioada determinata. Chiar si atunci se acorda credit, doar ca bancile obliga clientul sa prezinte anumite documente suplimentare. In functie de banca se poate solicita ca la expirarea valabilitatii cim sa se prezinte un nou document din care sa rezulte ca ai in continuare venituri etc.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te dezavantajeaza acea mutare, fiindca nu ti se desface contractul de munca tu ramanand ca angajat permanent, pe durata nedeterminata.

| mihai69 a răspuns:

Da.