| Sandor12921 a întrebat:

ce documente sunt necesare pentru a spre inchiriere un apartament, tin sa mentionez ca se afla in Bucuresti, secror 2, iar operatiunea, din punct de vedere legal, se poate realiza azi, fiind dumnicia?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este necesar doar sa inchei un contract de inchiriere cu proprietarul si pentru asta ai nevoie doar de cartea de identitate. Apoi va trebui sa obtii viza de resedinta, pentru asta ai un termen de 15 zile de la data cand incepi sa stai in apartament.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca realizezi inchirerea printr-o agentie, ai ei Contract tip si cu buletinele tuturor, se pot incheia acel contract.

Daca inchiriezi direct de la propietar, este bine ca contractul sa se faca la un Notar public, intr-o zi de munca, cand se pot incheia acte legale!

| Sandor12921 explică (pentru Ioandelasal):

Eu sunt propietarul, m-am exprimat gresit, dar multumesc

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Sandor12921):

Atunci, dupa incheierea contractului de inchiriere, trebuie sa-l prezinti la compartimentul de impozite si taxe si sa platesti impozit pe chirie.