| Sxx a întrebat:

Bună TPU!
Cred că și voi, nu numai eu... am văzut scris pe pereții blocurilor/ afișe/ panouri și multe altele inscripția "Basarabia e România!"
Ce vrea să însemne și cine ar face asta? Stau și mă gândesc și tot nu înțeleg, sau poate doar eu nu știu "treaba" aceasta.

Răspuns Câştigător
| MegamortX a răspuns:

Este o campanie susținută de platforma unionistă Acțiunea 2012 și are ca obiectiv unirea Basarabiei cu România. Cine ar face asta? Toți românii( inclusiv cei din Basarabia) care doresc reîntregirea teritoriului românesc.

| Sxx explică (pentru MegamortX):

Mulțumesc pentru răspuns, unul frumos!happy

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vezi aici cum arata tara noastra in urma cu mai multi ani.
Sursa:http://ro.wikipedia.org/wiki/Rom%C3%A2nia_Mare

suntserios
| suntserios a răspuns:

Offoff istoria asa ne omoara. Basarabia sau Moldova a fost odata teritoriu romanesc, de aia se vorbeste si limba romana acolo. Toti cei care doresc reunificare cu Romania isi exprima dorintele prin diverse mesaje precum cel pe care il zici tu

| MskDesign a răspuns:

Mai xMeow sa inteleg ca ai trac chiulul la orele de istorie?! Uita-te bine pe harta care tia dato darrio2007 si spune-ne ce diferenta vezi fata de harta actualei Romanii

| Sxx explică (pentru MskDesign):

Era o întrebare, poate nu am făcut eu asemănarea asta... dintre istoria României cu ceea ce scrie pe un perete straight face.
E penibil mă, doar am întrebat ce vrea să însemne, văd că tu ai tras chiulul la orele de ROMÂNĂ!

| BencheaAdelin a răspuns:

Basarabia = rep. moldova...

| fluturasdecatifea a răspuns:

Mai.este un grup mai care vrea sa.si recapete tara care era o data si sa o puna la locul de cinste care era o data.cauta pe google sa vezi cum arata harta romaniei acum si cum arata inainte. uitate pe net si citeste cat din Romania mai detinem pentru ca totul este vandut

| MegamortX a răspuns (pentru fluturasdecatifea):

Ai grave probleme în exprimare. Nu știi să vorbești.