| Mediocre a întrebat:

Credeti ca dreptul la libera exprimare ar trebui sa fie mai important decat protejarea sensibilitatilor culturale?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toate drepturile si libertatile sunt importante si toate au limite, in primul rand cea privind neafectarea drepturilor si libertatilor altora.
Asa fiind nu se poate spune ca dreptul la libera exprimare este mai important decat dreptul la viata intima si privata, onoare, etc.
Vezi in acest sens prevederile constitutionale, citez:
"(6) Libertatea de exprimare nu poate prejudicia demnitatea, onoarea, viata particulara a persoanei si nici dreptul la propria imagine.
(7) Sunt interzise de lege defaimarea tarii si a natiunii, indemnul la razboi de agresiune, la ura nationala, rasiala, de clasa sau religioasa, incitarea la discriminare, la separatism teritorial sau la violenta publica, precum si manifestarile obscene, contrare bunelor moravuri."

| Wehrmacht a răspuns:

Da.Orice opinie poate sa jigneasca cumva.Totusi,sa se faca dracu' diferenta dintre intentia de a injura pe cineva si spunerea unei pareri care este jignitoare.Cand iti spui parerea spui ceva bazat pe niste chestii.
Dau un exemplu concret.Eu am avut multe probleme cu tiganii. Daca spun ca eu unul nu vreau sa-i mai vad in jurul meu si ca mi se par ultimii oameni atunci de ce sa imi fie interzis asta? Culmea, daca as face atacuri si mai dure la adresa crestinilor de exemplu nu mi s-ar intampla mai nimic.Cam aici duce chestia asta cu protejarea anumitor categorii.Aia or sa faca abuz de protectia asta.Cat timp dai motive unor oameni sa te insulte si le faci o parere proasta despre tine accepti urmarile, nu te ascunzi dupa "vai ce rasism".

| pufulescu a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa fie mai important dreptul la libera exprimare, fiindca sensibilitatile culturale au inceput sa se 'umfle' peste masura, inclusiv in Romania. Se va ajunge si acolo la o dictatura a minoritatilor la fel ca in restul mizeriei numite UE. Practic in tarile din Vest nici nu mai sunt condamnati infractorii de alte religii decat crestina fiindca striga la orice acuzatie ' sunt minoritar persecutat, sariti lume! '
Deja a inceput si in Romania, in autobuze controlorii nici nu mai cer biletele rromilor iar primarul Timisoarei a fost condamnat fiindca le-a spus rromilor bogati din acel oras ca bine ar fi sa mai plateasca si impozite.