| Catalinaqqq111 a întrebat:

Cum poate actiona legea asupra unui consilier psihologic in cadrul unei scoli, care incalca drepturile confidentialitatii?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta psihologului constituie infractiunea de divulgare a secretului profesional si se pedepseste conform Codului penal, citez:
"ART.227. Divulgarea secretului profesional
(1) Divulgarea, fără drept, a unor date sau informaţii privind viaţa privată a unei persoane, de natură să aducă un prejudiciu unei persoane, de către acela care a luat cunoştinţă despre acestea în virtutea profesiei ori funcţiei şi care are obligaţia păstrării confidenţialităţii cu privire la aceste date, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."

| doctorandus a răspuns:

Poti sa-l reclami la COPSI.

| MrNobodyy a răspuns:

Păi, cea mai gravă încălcare e să spui ce vorbeşti cu pacientul. De exemplu dacă tu eşti pacientul şi vorbeşti cu un psiholog iar acesta spune ce ai vorbit cu el altcuiva îl poţi da în judecată, pentru încălcarea drepturilor. Altă chestie, dacă în timp ce eşti consiliat şi el începe să vorbească vulgar îţi te atacă verbal, poţi să îl dai în judecată. Şi multe altele.

| Catalinaqqq111 explică (pentru MrNobodyy):

Asta stiu. Mie mi s.a incalcat acest drept si vreau sa stiu concret ce articol, paragraf din legislatie se refera la asta si ce sanctiuni prevede. Poate cineva in domeniu ma poate ajuta...