| stefan39825 a întrebat:

Saptamana viitoare ma duc la politie sa obtin permisul de port arma letala! Cu acel permis pot folosi orice fel de arma (pistol,mitraliera, cutit) sau doar le imprumut? Pot folosi gloante de cauciuc sau gloante metalice? Eu vreau sa obtin permisul deoarece in caz de ma ataca o persoana sau un animal sa pot impusca! Am nevoie de ajutor! DAU FUNDA!

Răspuns Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu vei putea folosi arme militare. Pistolul-mitraliera (nu se pune virgula intre cele doua substantive!) este arma militara destinata doar persoanelor in uniforma. Pentru cutit nu-ti rebuie permis si, oricum, n-ai voie cu el in locuri publice aglomerate (masini, cinematografe, restaurante, etc).
Cat despre permisul de arma letala nu-l vei obtine. Acela se poate obtine doar de persoanele desemnate de lege:
Art. 14. -(1) Persoanele fizice de cetăţenie română care îndeplinesc condiţiile prevăzute la art.15 alin.(1) pot fi autorizate, la cerere, să procure arme letale.
(2) Armele de apărare şi pază pot fi procurate numai de către următoarele categorii de persoane:

a) demnitarii, magistraţii, diplomaţii, militarii şi poliţiştii, pe perioada cât sunt în activitate şi după pensionare, trecerea în rezervă sau retragere, după caz, cu excepţia situaţiei în care aceştia şi-au pierdut calitatea din motive imputabile lor;

b) persoanele prevăzute de lege, care îndeplinesc o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii publice, pe perioada în care au această calitate, cu excepţia personalului de pază din cadrul societăţilor specializate de pază;

c) persoanele incluse în programe de protecţie a martorilor, pe perioada în care au această calitate.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Viseaza in continuare, permisul pentru arma letala nu se obtine asa usor si in niciun caz pentru arme militare, cum este mitraliera. Citeste L.295/2004 si te lamuresti.
Pentru cutit nu este nevoie de permis, doar ca nu ai dreptul sa-l porti in anumite locuri sau la anumite evenimente, fapta ar constitui infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."