| florida33 a întrebat:

Daca am primit amenda (refuz de legitimare) in cat timp trebuie sa o platesc?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Termenul este de 30 de zile, conform OG 2/2001, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.39^1.(1) În cazul în care contravenientul nu a achitat amenda în termen de 30 de zile de la rămânerea definitivă a sancţiunii şi nu există posibilitatea executării silite, acesta va sesiza instanţa în circumscripţia căreia s-a săvârşit contravenţia, în vederea înlocuirii amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii, ţinându-se seama, după caz, şi de partea din amendă care a fost achitată.
(2) În cazul în care contravenientul, citat de instanţă, nu a achitat amenda în termenul prevăzut la alin. (1), instanţa procedează la înlocuirea amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii pe o durată maximă de 50 de ore, iar pentru minori începând cu vârsta de 16 ani, de 25 de ore."

2 răspunsuri:
| TheLovelyGhost a răspuns:

Potrivit art. 109 din Codului Rutier, contravenientul, cu exceptia persoanei juridice, poate achita, in termen de cel mult doua zile lucratoare de la data primirii procesului-verbal de constatare a contraventiei, jumatate din minimul amenzii prevazute de lege.

| mihai4eu a răspuns:

Raspunsul corect este de 30 de zile, cf OG2/2001 dat de Ioandelasal. Cel dat de Adelinda nu, deoarece sanctionarea se face cf Legii 61/1991 si nu OG 195/2002.
Oricum termenul de achitare al amenzii este inscris obligatoriu pe PV de sanctionare a contraventiei, si nu il poti plati decat dupa ce il primesti prin posta, daca ai refuzat semnarea lui