| ღArySოﺁℓεღ a întrebat:

Daca cineva iti distruge masina intr-o parcare fara camere de supraveghere, iar tu l-ai vazut sau ai banuieli cine este, poti sa dovedesti cumva care este faptasul? Sau trebuie sa suporti cheltuielile pentru reparatii singur?

Răspuns Câştigător
| D3o a răspuns:

Daca distrugerea a fost efectuata cu o masina poti lua nr. de imatriculare, te duci la sectia de politie si ei stiu ce au de facut. Daca nu ai luat nr. de imatriculare:
1.Ai martori se poate rezolva.Mai ales daca stii cine a cauzat accidentul
2. Daca nu ai martori.....Nu rezolvi nimic=>tu suporti costurile.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti dovedi doar daca ai probe in acest sens (martori sau probe materiale, atunci cand o alta masina a lovit-o pe a ta), o simpla banuiala sau numai cuvantul tau nu ajunge.

| ombladon a răspuns:

Doar daca ai martori, ca asa iti gasesti masina cu geamul spart, si il iei pe oricare la intamplare si il acuzi ca l-a spart el...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca iti distruge masina cu alta masina, te duci si declari accidentul la politia rutiera. Daca e altfel de distrugere faci o plagere la politie