| Alissonn a întrebat:

Daca doi oamani stau in concubinaj, si ei se despart iar el decide sa o de-a pe femeie afara din casa si fara copil. ( copill avand 2 ani). Si dupa cateva luni tata o da pe mama in tribunal, iar tatal nu lucreaza si mama da. Tribunalul considera acesta abandon de familie daca stateau in concubinaj si el a dat-o afara?

Răspuns Câştigător
| Laura927 a răspuns:

Cum sa rămână copilul la tata daca ei trăiesc in concubinaj?
Daca este casa lui si decide de a o da afara pe mama,mama are dreptul de a lua copilul cu ea!
Daca ea nu cere copilul si pleacă din casa,nu trimite bani la copil ( trebuie sa aibă chitantele),nu suna etc. Bărbatul DA poate sa o dea in judecată pentru abandon de familie si in cazul acesta el câștiga procesul!
Mama trebuie sa isi ceara copilul,daca nu se dovedește ca aceasta a încercat prin vorba buna sau poliție, cu siguranța bărbatul are toate șansele sa ajungă in instanța!
Procesul nu poate fi deschis fara probe!
Ei nu considera faptul ca femeia a fost data afara din casa si ea nu isi cere dreptul ( cel putin sa meargă la poliție sa declare ce i s-a întâmplat ), nu este normal ca sa treaca luni întregi fara sa sune sa trimită un ban sa aibă cu ce dovedi ca a încercat sa isi ia copilul!
Eu nu ma ocup cu asa ceva dar cam astea ar fi regulile omenești, nu poti câștiga copilul daca tu nu te-ai interesat de el sub nicio forma, nu este logic?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca casa e pe numele dansului are dreptul sa faca ce vrea chiar daca lucreaza sau nu, tribunalul nu il acuza deloc, probabil cu copilul pentru ca nu are conditiile necesare (sa manance bine, etc.) In rest nu are cum, statul nu se baga in relatiile conjugale. Daca locuinta apartine ambiilor magistratul va lua decizia ca ei sa il vanda si sa isi primeasca fiecare banii, impartinduse jumi/juma.

| gelu1970 a răspuns:

E complicat. cred ca trebuie sa consulte un avocat ce se dedica acestor probleme. in plus acum, dupa luni de zile poate dovedi ca a fost data afara?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este evacuata prin ordin judecatoresc nu poate fi clasata la categoria abandon. Iar copiii rezultati dintr-un concubinaj au aceleasi drepturi ca cei rezultati din casatoria legala. Procedura de incredintare a custodiei este aceeasi.