| Elena1987 a întrebat:

Mama mea are casa cumparata de 30 de ani. Traieste in concubinaj cu tatal meu vitreg de 26 de ani au un copil. Intrebarea mea este: el are dreptul la casa dupa ce moare mama?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Casa fiind proprietate numai a mamei, care nu este casatorita, concubinul (ca tata vitreg nu-ti este), nu are dreptul la casa, mostenitor esti tu si cu fratii/surorile tale (daca ai frati si surori).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca nu au facut acte impreuna, concubinul nu are nici un drept asupra casei, pentru ca nu sunt casatoriti, iar imobilul a fost cumparat acum 30 de ani, cand el nu avea nici o treaba.
Tu esti mostenitoare, impreuna cu fiul ei, si ceilalti frati, daca exista.

| CiotlosAlex1 a răspuns:

Buna. Pai singura posibilitate prin care poate sa aiba casa e sa faca acte cu el (Daca te referi la concubin), sau sa il scrie in Mostenire. Daca nu face acte cu el, casa dupa deces e a ta si a restul copiilor ei. Voi o s-o impartiti la partaj toate bunurile materiale!