| Aide a întrebat:

Daca faci o parodie a unei melodii romanesti si o incarci pe youtube... incalci drepturile de autor? Vreau raspunsuri de la oamenii ca se pricep la asa ceva nu raspunsuri date la nimereala! Multumesc...

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Incalci dreptul patrimonial al autorului respectivei melodii chiar daca "realizezi o opera derivata" --- vezi art 13 litera i) din legea nr.8/1996.
Este nevoie sa anunti autorului melodiei respective despre intentiile tale si sa-i ceri consimtamantul---el iti poate autoriza sau interzice sa folosesti, in parodia ta, melodia a carui autor este.
Art. 16 iti explica ce inseamna "opera derivata" iar art. 25 si 26 te lamuresc asupra duratei protectiei dreptului de autor( cat timp autorul are drept patrimonial asupra operei sale): http://www.legi-internet.ro/......autor.html

| doctorandus a răspuns:

Daca e clar ca e parodie si nu copie, atunci intri la utilizare cinstita (fair use).

| andreibrebeanu a răspuns:

Ca sa iti zic mai usor fiind youtuber am avut si eu intrebarea asta si parodiile se potrives cu un continut terta parte deci nu poti sa monetizezi doar atat nu se intampla nimic