| Hallo123 a întrebat:

Daca vreau sa-mi comand un cutit din strainatate (Germania) ce "cerinte"trebuie sa indeplinesc pentru a putea ridica coletul de la vama (daca pot). Va intreb asta deoarece nu stiu cum se procedeaza la vama atunci cand vine vorba despre obiecte care pot vatama fizic. Si inca un lucru. Cand este considerat un cutit arma alba... Si daca pot sa-l tin dupa mine fara a avea probleme. Stiu ca lama cutitului nu trebuie sa fie mai mare de 15 cm. Va rog nu-mi dat coduri penale si nu mai stiu ce legi... Dati-mi parerea voastrabig grin

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti foarte naiv daca tu crezi ca parerea noastra conteaza, conteaza doar prevederile legale.
Conform L.295/2004, rep. in 2014, citez:
"8. arme albe cu lamă - armă care îndeplineşte următoarele criterii:
  a) lama este fie solidară cu mânerul, fie echipată cu un sistem ce îi permite să facă corp comun cu mânerul său;
  b) are tăiş dublu pe toată lungimea sa;
  c) lungimea este mai mare de 15 cm;
  d) lăţimea este mai mare sau egală cu 0, 4 cm;
  e) are un mâner prevăzut cu gardă."
Poti ridica pachetul de la vama daca ai 18 ani si act de identitate valabil.
Poti sa pastrezi cutitul acasa dar nu-l poti purta in unele locuri si la unele evenimente si nici sa-l folosesti fara drept, in caz contrar vei savarsi o infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

2 răspunsuri:
| Hallo123 explică:

Am zis parerea dvs. Pt ca deja am citit legislatia... Si nu reese nimica din faptul ca eu nu as putea sa umblu cu cutil la mine (avand in vedere ca lama nu este mai lunga de 11 cm ceea ce inseamna ca nu este considerata arma alba ) dar tot ramane faza cum ca nu pot sa umblu pe domeniu public cu obiecte care pot vatama fizic o fiinta... Eu vreau doar sa stiu daca pot sa merg cu cutitul in portbagajul masinii sau intr.un ruxac

| Hallo123 explică:

Any way. Multumesc big grin nu am citit tot se pare