| ioana_5848 a întrebat:

Buna TPU happy
de ce documente au nevoie doi minori (unul de 16 si altul de 7) pentru o calatorie Romania-Italia si invers?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand au nevoie de actele de identitate, pasapoarte ori carte de identitate pentru cel de 16 ani.
Restul raspunsului depinde de situatia concreta, respectiv cu cine calatoresc, deoarece nu pot merge fara un insotitor major. Situatiile sunt prevazute in Legea nr.248/2005, art.30, citez:
"ART.30.(1)Organele poliţiei de frontierã permit ieşirea din România a cetãţenilor români minori numai dacã sunt însoţiţi de o persoanã fizicã majorã, în urmãtoarele cazuri:
a)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual ori, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte în strãinãtate însoţit de ambii pãrinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu aceştia;
b)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual ori, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte în strãinãtate împreunã cu unul dintre pãrinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu acesta numai dacã pãrintele însoţitor prezintã o declaraţie a celuilalt pãrinte din care sã rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea cãlãtoriei
respective în statul sau în statele de destinaţie, precum şi cu privire la perioada acesteia sau, dupã caz, face dovada decesului celuilalt pãrinte;
c)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual ori, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte în strãinãtate împreunã cu unul dintre pãrinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu acesta, fãrã a mai fi necesarã declaraţia celuilalt pãrinte, numai dacã pãrintele însoţitor face dovada faptului cã minorul i-a fost încredinţat prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã;
d)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual sau, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte însoţit de o altã persoanã fizicã majorã i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu aceasta numai dacã persoana însoţitoare prezintã o declaraţie a ambilor pãrinţi sau,
dupã caz, a pãrintelui cãruia minorul i-a fost încredinţat prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã, a pãrintelui supravieţuitor ori a reprezentantului sãu legal, care sã cuprindã acordul acestora cu privire la efectuarea cãlãtoriei respective de cãtre minor, la statul sau statele de destinaţie, la perioada în care urmeazã sã se desfãşoare cãlãtoria, precum şi
datele de identitate ale însoţitorului respectiv."
Declaratia prevazuta se da de parinti/parinte la un notar public ori la o reprezentanta a Romaniei din strainatate(Ambasada ori Consulat).
Daca nu calatoresc insotiti de parinti/un parinte, insotitorul major are nevoie de cazierul judiciar. Numai bine!

3 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Daca merg cu parintii au nevoie doar de Pasaport respectiv Carte de Identitate.
Daca nu merg cu parintii au nevoie :
-procura de la ambii parinti pentru persoana care ii transporta
-cazier judiciar pentru persoana care ii transporta

| fericitaaaa a răspuns:

Pasaport,procura de la ambi parinti

| elitekillzone a răspuns:

Aveti nevoie de procura de la unul din parintii plecati in Italia, sau la cine mergeti voi acolo