| mczacky a întrebat:

Buna TPU de curand mi-am depus cererea la zi la locul de munca.si am primit o scrisoare acasa."avand in vedere ca incepand cu data....sunteti absent nemotivat va instintam ca in ziua de...ora de... sa va prrzentati la sediul societati noastre in vederea reglementari situatiei dv.in caz de neprezentare conducerea societati va aplica dispozitiile legale in vigoare." daca nu ma prezint se intampla ceva? nu vreau sa mai vad locul ala

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate desface disciplinar contractul individual de munca, pentru absente nemotivate.
S-ar putea sa fie urmari pentru angajarea la un nou loc de munca, mai ales daca iti cere o recomandare de la actualul loc, faptul ca ai absentat nemotivat da o nota de neseriozitate sau indisciplina.
Daca nu ti-a convenit, ar fi fost bine sa-ti dai demisia si sa lucrezi perioada de preaviz.

| K0sti a răspuns:

Daca voi credeti ca in viata faceti ce vreti...
Daca iti desface ala contractul de munca cu litera "i", cam nasol pentru tine!

| Scorpiel a răspuns:

Zici ca ai depus cererea de demisie?
Nu prea are ce sa iti faca (bine ar fi sa ai si tu un numar de inregistrare al cererii)...demisia se ia la cunostinta nu se aproba.
Ca Exista si alte moduri de incheiere a relatiilor de munca e altceva, dar nimeni nu te poate obliga sa alegi alta forma de incetare a muncii.