| EnacheMarianEmil a întrebat:

Ce se intampla daca expira permisul?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Permisul de conducere caruia i-a expirat valabilitatea administrativa se preschimba.
Dupa expirare si daca nu l-ai preschimbat nu mai poti conduce legal pe drumurile publice, fapta constituind contraventie, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 101.
(1)Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
1. conducerea unui autovehicul şi tractor agricol sau forestier cu permis de conducere a cărui valabilitate a expirat;"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Îl schimbi

| gabicoo a răspuns:

Devii pieton.

| ReddY25 a răspuns:

Stai pe dreapta

| Madaxo97 a răspuns:

Nu mai ai voie sa conduci, asta se întâmplă. Te duci si il reînnoiești, nu e nevoie sa mai faci scoala de șoferi din nou.

| DonMoldo a răspuns:

Iti iei o bicicleta

| EnacheMarianEmil explică:

Il poti prelungii dupa expirare?

| Ioandelasal a răspuns (pentru EnacheMarianEmil):

Nu se prelungeste ci se preschimba.