| DeMeTrIoN a întrebat:

TPU! Ei bine, domnul profesor de civica ne-a intrebat de la ce varsta poate fi cineva presedinte? Am cautat in constitutia din 2003, nu scrie, am cautat pe Wikipedia, nici acolo nu am gasit... Stie cinevaa? Va rog, raspuns rapid ♥ :*

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai cautat bine in Constitutie fiindca scrie, citez:
"ART.37. Dreptul de a fi ales
(1) Au dreptul de a fi aleşi cetãţenii cu drept de vot care îndeplinesc condiţiile prevãzute în articolul 16 alineatul (3), dacã nu le este interzisã asocierea în partide politice, potrivit articolului 40 alineatul (3).
(2) Candidaţii trebuie sa fi împlinit, pana în ziua alegerilor inclusiv, varsta de cel puţin 23 de ani pentru a fi aleşi în Camera Deputaţilor sau în organele administraţiei publice locale, varsta de cel puţin 33 de ani pentru a fi aleşi în Senat şi varsta de cel puţin 35 de ani pentru a fi aleşi în funcţia de Preşedinte al României."

2 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Cel putin 35 de ani trebuie sa aiba pentru a putea fi ales in functia de Presedinte al Romaniei ( Art. 37 ).

http://www.presidency.ro/? _RID=htm&id=16

| cristiandu273 a răspuns:

Pana in 50 de ani.Cea mai buna varsta e intre 35-40ani.Sper ca ti-am fost de folos