| minora13 a întrebat:

Fara scoala poti ajunge cineva?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cel mai mare infractor sau
cel mai mare asistat social sau
cel mai ...intreținut (de către un altul)

celelalte sunt povesti fumate (cutare a ajuns miliardar renunțând la școală bla-bla-bla)

| Holiday a răspuns:

Da, este posibil, dar sansele sunt mult mai mici.

| Sn4k3 a răspuns:

Sigur, daca ai ceva sa te ajute in sensul asta. Sa fii prea inteligent, sa ai multi bani etc.

| johnnny123 a răspuns:

Privește lucrurile așa:

Imaginează-ți că viața ta este un bloc de piatră pe care tu trebuie să-l sculptezi ca să arate așa cum îți dorești.

Școala îți oferă niște unelte care-ți ușurează acest proces de modelare a vieții.

Sigur că poți să cioplești un bloc de piatră și dând cu capul sau cu pumnul în el, dar nu crezi că rezultatele ar fi mai bune dacă ai avea o daltă și un ciocan?

Cei fără școală nu au la dispoziție decât unelte rudimentare pentru a-și modela viața, deci rezultatul este în general mult mai prost. Cu cât ai mai multă școală, cu atât ai acces la unelte mai sofisticate, iar rezultatul are șanse să fie mai bun.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Oricat de inteligent ai fi fara studii nu esti luat in seama, chiar daca stii o meserie foarte bine

| Holiday a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Floyd Mayweather
Ce zici, e "cineva"? Si nu prea are scoala.
Si e doar un exemplu.

| SantalPorcocale a răspuns:

Daca ai destul creier in cap, da.

| gamerulmalahios a răspuns:

Daca inveti o meserie bine si este serios/serioasa se poate. Dar, diferenta dintre a invata o meserie si a intvata la scoala este ca, o meserie o poate invata oricine in timp ce o materie scolara daca nu o inveti la timp nu mai poti. Exemplu:un inginer poate sa se faca zugrav si sa ajunga sa castige bine din asta; in schimb, un zugrav nu prea poate sa ajunga inginer daca nu s-a pregatit la timp.De aia e bine sa te ti de scoala. Pentru ca scoala iti ofera si alte oportunitati. Sofer poate sa fie si unul care are 2 neuroni in cap si unul care a fost sef de promotie(daca vrea). In schimb, ca sa fi medic nu poti sa fi prost(academic).Asa ca, mai bine tine-te de scoala ca e mai bine asa.Acum, nu stiu sigur daca ceea ce spun e complet adevarat, e doar punctul meu de vedere...dar cred ca gandesc destul de corect