| SingleForOne a întrebat:

Buna TPU Fratele meu s-a lasat de scoala cand eram in clasa a 10a, iar el avea 17 ani, si conform legislatiei, cand un copil se lasa de scoala, acesta nu mai primeste alocatie, si nici surorile/fratii lui nu mai primesc, in cazul acesta, eu nu mai primesc, si mi s-a spus ca pot sa primesc alocatie din nou odata ce fratele meu implineste 18 ani. Acum sunt in clasa a 11a, si fratele meu are 18 ani, iar intrebarea mea este: Stie cineva ce trebuie sa fac, ce acte sa dau?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca esti din Romania.
Nu este adevarat ce spui, toti copiii primesc alocatia de stat pentru copii, pana la implinirea varstei de 18 ani si sutuatia unuia nu afecteaza situatia celorlalti/celorlalte frati/surori.
Parintii tai vor trebui sa depuna cerere pentru reluarea alocatiei, depunand aceleasi acte ca prima data, in plus adeverinta de la scoala, daca esti aproape de 18 ani si tu.
Vezi actele si aici:
http://www.copilul.ro/......-a912.html

1 răspuns:
| SingleForOne explică:

Sunt din Bacau, si cei de la primarie mi-au spus ca eu nu mai primesc alocatie din cauza ca al meu frate s-a lasat de scoala