| reihiuke a întrebat:

Imi expira buletinul si nu stiu cam ce ar trebui sa fac exact. Imi spune cineva pe unde trebuie sa merg si ce acte trebuiesc, ca sa nu fiu nevoit sa ma plimb de colo-colo prin tot orasul? FUNDA. Nu vreau de pe net, vreau sa imi spuna cineva care a fost si si-a facut.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima data mergi la Evidenta populatiei si ceri o cerere tip. Tot de acolo vei primi o lista cu ce taxe trebuiesc platite si unde, ce acte trebuiesc in original si copie. Dupa ce le ai (2-3 zile) te intorci la politie gata pentru poza si cu rabdare pentru rind.

| reihiuke explică (pentru anonim_4396):

Am fost in Buzau la un Mall, unde e o cabina de evidenta populatiei. Acolo primeau si actele, aveau si cerere, se facea si poza si plateai si taxele. In 30 min maxim a fost gata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru reihiuke):

Ma bucur ca ai scapat asa de repede. La noi e mai dificil, cum ti-am spus.

3 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Foarte simplu, te duci la sectia de politie si iti da un formular, mai exact la inspectoratul de politie, ii zici la ala ce iti trebuie la informatii si iti da un formular il completezi si astepti la rand, faci poza si te intorci dupa cat iti zic ei si iei buletinul. Trebuie sa vii personal sa il iei.