Întrebare recomandată | Andrey2210 a întrebat:

Buna seara prieteni, am si eu o intrebare, as vrea sa imi fac pasaport si nu stiu ce acte imi trebuiesc. Am tot cautat pe net si vad ca pe unele site-uri spune ca imi trebui buletinul pe altele imi trebuie si buletinul si certificatul de nastere. Ce imi trebuie pana la urma?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

„ DOCUMENTE NECESARE PENTRU ELIBERAREA PAŞAPORTULUI SIMPLU ELECTRONIC

a) ÎN CAZUL PERSOANELOR MAJORE CU DOMICILIUL ÎN ROMÂNIA.

cartea de identitate, cartea de identitate provizorie sau, după caz, buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate, în original. Cartea de identitate provizorie trebuie însoţită de certificatul de naştere, în original;
documentul care face dovada achitării contravalorii paşaportului, în original, sau documentul de plată editat pe suport hârtie conţinând toate informaţiile aferente plăţii efectuate prin mijloace de plată online, completat pe numele titularului;
paşaportul anterior, dacă acesta există".
Sursa: http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/indexActe1.html

| SilentRain a răspuns:

Ia-le pe amândouă

| colavery a răspuns:

Eu am facut doar cu buletinu! In constanta.