Întrebare recomandată | Costin_Sandy_1991 a întrebat:

Bună TPU, îmi poate spune cineva toți pașii pentru a beneficia de concediu prenatal? Menționez că doresc să iau concediu mai devreme decât este prevazut legal, vă mulțumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr.158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 23.(1)Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină şi lăuzie, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, perioadă în care beneficiază de indemnizaţie de maternitate.
ART. 24
(1)Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naştere.
(2)Concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice."
Fata de aceste prevederi poti beneficia de concediu pentru sarcina (prenatal) de pana la 84 de zile, la recomandarea medicului care te are in evidenta si acestuia trebuie sa te adresezi pentru obtinerea acestui concediu.