| Buica_Rodica_1959 a întrebat:

Pentru a beneficia de concediu prenatal este obligatoriu ca cele 12 luniconsecutive sa fie lucrate in aceeasi unitate?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru concediu si indemnizatie de maternitate, de 126 de zile, format din concediu prenatal si concediu postnatal (de lauzie) trebuie sa ai doar 1 luna de cotizare la sanatate, in ultimele 12 luni anterioare concediului si nu este obligatoriu ca acestea sa fie lucrate in aceeasi unitate.
Conform OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.2.(1) Concediile medicale şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate, la care au dreptul asiguraţii, în condiţiile prezentei ordonanţe de urgenţã, sunt:
c) concedii medicale şi indemnizaţii pentru maternitate;
ART.7.Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevãzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de o lunã realizatã în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordã concediul medical."