| Usher_Vladutz_1986 a întrebat:

legea in legatura cu permisul de conducere la 16 ani este in vigoare? Daca da, conteaza doar ca numarul de cmc sa fie pana in 1000 sau conteaza si numarul de cai?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate obtine permis de conducere de la 16 ani dar numai pentru categoriile AM, A1 si B1.
La aceste categorii se incadreaza, conform OUG 195/2002, citez:
"Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:
a) categoria AM: mopede;
b) categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;
2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;
e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu a existat niciodata o asemnea lege ca sa fie in vigoare... doar o propunere a unui deputat care nu prea stia ce spune.

Momentan poti conduce la 16 ani masini din categ B1 (500cmc si 400kg).

| BJK1903 a răspuns:

Nu exista asa ceva, si sper sa nu existe vreodata. Sunt masini care poti conduce de la 16 ani dar nu ai nevoie de carnet de sofer si prinde maxim 45 km/h.

| suntserios a răspuns (pentru BJK1903):

Niciun vehicul cu motor nu poate fi condus fara permis