| Marocco a întrebat:

M-am gandit sa fac video-uri pe Youtube cu lyrics. Am nevoie de vreo licenta sau incalc drepturile de autor intr-un fel? Daca da, ce ar trebui facut?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atata timp cat este un video facut de tine nu incalci nici o reglementare legala. Doar daca folosesti materiale video facute de alti autori si nu ai autorizatia de folosire incalci legea drepturilor de autor, nr.8/1996.

| Marocco explică (pentru Ioandelasal):

Adica daca fac un video cu lyrics nu incalc nimic? Chiar daca fundalul este sonor(melodia respectiva)?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Marocco):

Daca melodia nu este a ta ci este a altui autor, care detine drepturi de autor, atunci n-o poti folosi legal fara a avea vreun drept asupra ei.