| Dutu_Alexandra_1998 a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor. Fac pe Youtube mai multe melodii cu Lyrics(versuri) si cand am vrut sa incarc ultimul clip, dupa ce l-am incarcat, mi-a aparut asta :,, s-a potrivit cu un continut terta parte". Am inteles ca este vorba despre drepturile de autor. Ce pot face ca sa nu le mai incalc? Sa prelungesc videoclipul cu cateva secunde? Va rog, astept raspuns. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Instructiuni:
Vei avea nevoie de programul numit Audacity. Daca nu ai acest program, pur si simplu cauta-l pe Google si descarca-l.
Deschide Audacity. Intra in meniul File>Open si alege cantecul pe care doresti sa il deschizi.
Selecteaza tot cantecul si click pe Effect. De aici iti poti alege 3 efecte diferite care iti vor modifica melodia, insa nici nu se vor observa.
Alege una dintre cele 3 optiuni si du-te la Percent change si modifica valoarea de la 0.000 la 5 sau -5. Astfel cantecul tau va suporta mici modificari insa care nu pot fi sesizabile. Cateodata este nevoie sa repeti aceasta operatie de mai multe ori, pana vei trece de regulile de Copyright (WMG).
Dupa ce ai terminat de editat melodia, du-te la File>Export as WAV si alege locatia pentru noul cantec.
Acum poti adauga melodia oricarui videoclip fara sa fie interzis de copyright. Daca totusi nu trece de scanare, repeta pasii de mai sus pana cand va merge.
Audacity il descarci de aici http://audacity.googlecode.com/files/audacity-win-unicode-1.3.13.exe
Success!

| Dutu_Alexandra_1998 explică (pentru neluL):

Multumesc mult neluL, acum incerchappy

| Dutu_Alexandra_1998 explică (pentru neluL):

Cand dau la Effect, acolu sus, nu imi apar doar 3 optiuni, apar o groazalaughing Ce trebuie sa aleg? Si nu gasesc ala cu,, Percent change''.

| neluL a răspuns (pentru Dutu_Alexandra_1998):

Alege unul din ele...de exemplu Equalization sau Echo. Da click pe unul din ele sau pe altul ales de tine si schimba timpul de delay de la 0.000 la 5 sau -5.

| otylyaotty a răspuns (pentru neluL):

Buna. Te rog, ma poti ajuta si pe mine cu programul asta? Nu stiu cum sa salvez dupa ce modific, nu imi apare la file ''export as wav'', imi apare ''export'', ''export selection''; am dat pe cele doua, dar nu se salveaza.

| neluL a răspuns (pentru otylyaotty):

SALVEAZA DIN AUDACITY DIRECT MP3 FORMAT! Trebuie sa instalezi si Encoderul LAME MP3 in Audacity pentru a salva filele in format MP3. Encoderul Lame MP3 - Ii permite lui Audacit sa exporte fisiere in formatul MP3.Il gasesti aici la -> Downloaduri optionale - Plug-ins and Libraries:
http://audacity.sourceforge.net/download/legacy_windows Vezi video de aici daca nu te descurci: http://youtu.be/ObQH85tGxUQ Succes!

| otylyaotty a răspuns (pentru neluL):

Da, am reusit pana la urma...asta era, nu instalasem encoderul. Mersi oricum.