| Ubisofy a întrebat:

M-am interesat in legatura cu permisul de conducere la 17 ani!Si mi s-a spus ca permisul se poate lua la 17 ani dar numai sa conduci cu un insotitor!Dar vreau sa fiu sigur 100% daca este adevarat!As dori sa-mi spuneti daca s-a aprobat sau nu si daca pot da de permis!As dori un raspuns concret!

Răspuns Câştigător
| LowWw a răspuns:

Dar nu toate le poti lua la 17 ani...

Carnetul de soferi il vei putea obtine de la 17 ani… este noua prevedere a Codului rutier acceptata de Executiv.

Guvernul a aprobat modificarea Codului Rutier astfel incat daca inveti intr-o scoala cu profil auto poti obtine permisul de conducere la 17 ani.

Pentru obtinerea unui permis la categoriile C si CE nu mai trebuie sa astepti pana la 21 de ani…poti sustine examenul la 18 ani.

O alta modificare… pentru categoriile C si D, si subcategoriile C1 si D1, este suficient sa fii declarat admis pentru categoria B.

Cursurile la scoala de soferi le poti incepe cu cel mult trei luni inaine de implinirea varstei minime prevazute de lege.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din cate stiu este doar o propunere, care n-a fost adoptata inca. Numai bine!

| unknownn a răspuns:

Da legea asta de acum a intrat abia? Eu stiam asta de vreo 3-4 anistraight face

| AlexCrb a răspuns:

Eu n-am auzit niciodata de asa ceva. Stiu ca poti sa faci scoala cu 3 luni inainte de a face 18 ani, dar pana nu faci 18 nu poti sa bagi dosarul...

| Adina77 a răspuns:

Buna!
Poti.
Nu stiu prea multe detalii,insa stiu sigur c-am pus parafa si-am dat aviz de,,apt,, candidatilor pentru scoala de soferi, in varsta de 17 ani.
N-am intrebat niciodata motivele, insa se pare ca-i permis.

| LowWw a răspuns:

Da, leagea s-a aprobat si poti sa dai de permis la varsta de 17 ani, dar intr-adevar trebuie sa ai un insotitor adult si care are permis in dreapta ta!

| wolfy911 a răspuns:

Nu-i adevara.cand da-i sala trebuie sa ai neaparat 18 si o zi minim

| Lumydee a răspuns:

Este doar o propunere. Inca nu a intrat in vigoare aceasta lege... In prezent, te poti inscrie cu 3 luni inainte de a implini 18 ani.

| raluk0207 a răspuns:

Cred ca zvonul este fals. Permisul se ia doar la 18 ani.Pt ca este varsta majoratului, doar tu raspunzi de eventualele consecinte negative. De scoala cred ca te poti apuca si la 17 (bine, sa implinesti 18 intr-o luna, doua, in orice caz pana la examen). Depinde de instructor. Unii vor sa ai 18 ani impliniti, altii incep scoala si mai devreme.

| aveo a răspuns:

Eu am luat permisul acum un an si nu stiu de aceasta lege. aceasta lege este doar in strainatate.

| lucyny a răspuns:

Salut! as vrea sa stiu si eu daca fac acest permis de conducere e valabil si in Italia? pentru ca aici iti trebuie A1 si nu stiu daca poti sa conduci o oarecare masina doar cele cu un anumit cp cm cubi si nu stiu ce