| 1Hekate1 a întrebat:

MIercuri la biologie vom avea de prezentat un,, proces".Adica..noi vom fi procurori, avocati, judecatori etc.Eu voi fi procuror deoarece oe viitor asta as vr sa ajung. eNoi trebuie sa dam in judecata o firma deoarece din cauza ei in Constanta s a deversat o mare cant de subst toxice. Dati-mi mie cateva idei, moduri de adresare..cum ar trebui sa decurga acest proces, dovezi de care sa amintesc etc..Ps:sa nu fie mult prea complex, suntem abia in clasa a 8-a.happyFundaa.Scuza ti categoria

Răspuns Câştigător
| wiviu a răspuns:

Poti invoca raspunderea penala a persoanei juridice in temeiul articolului 3 din Legea 101/2011 pentru prevenirea si sanctionarea unor fapte privind degradarea mediului.

Art. 3Colectarea, transportul, valorificarea sau eliminarea de deseuri, inclusiv supravegherea acestor operatiuni si intretinerea ulterioara a spatiilor de eliminare, cat si actiunile intreprinse de brokeri in procesul de gestionare a deseurilor, cu incalcarea dispozitiilor legale in domeniu, care pot provoca decesul ori vatamarea grava a unei persoane sau un prejudiciu semnificativ adus mediului, constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani.

Ar trebui mai multe detalii, daca vrei sa iasa treaba ca la carte. happy

1 răspuns:
| dodo1530 a răspuns:

Eu personal chiar nu ma pricem la asta dar pana atunci te poti uitala cateva episoade dintr-un serial politist...
Sora mea mai mare se uita la "justitie militara"