| iluvkth a întrebat:

O prietena din New York mi-a trimis un pachet ( e o cutie destul de mare, nu stiu ce a pus in ea). Azi am primit o scrisoare de la posta care ma anunta ca pachetul a ajuns. Citind scrisoarea am vazut ca scrie "predarea se face pe baza buletinului de identitate si dovada valorii pentru vama". Ce este valoarea pentru vama?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Valoarea pentru vama este valoarea coletului trimis, respectiv cat costa ceea ce ti-a trimis expeditorul. In functie de aceasta valoare se calculeaza TVA si taxa vamala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru coletele primite din afara UE se platesc taxe vamale. Trebuie sa dovedești valoare produsului ca sa ii olatesti taxele vamale

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Coletul sosit din USA, în funcție de conținutul lui, va fi deschis și vama va decide dacă se plătește taxa vamală sau nu. De obicei lângă vamă este un oficiu poștal unde se face asta. Ceea ce decide vameșul este valoarea pentru vamă, taxa vamală.