| Andrey1414 a întrebat:

Pe 30 august fac 18 ani si trebuie sa schimb buletinul, dar eu pe 10 iulie vreau sa plec in Italia.Am inteles de la unele persoane ca voi lua amenda la vama cand ma intorc cu buletinul expirat.Ce pot sa fac? Se poate face buletinul inainte sa fac 18 ani? Daca dau buletinul pierdut si il refac cand fac 18 ani trebuie sa il fac din nou? Dau funda persoanei care ma ajuta.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 97/2005 iti poti preschimba cartea de identitate (sigur n-ai buletin de identitate) cu 180 de zile inainte de expirare. Ca sa n-ai probleme du-te acum la SPCLEP si preschimb-o.

4 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Il poti face inainte de a expira.
Du-te la politie, explici situatia (ca nu vei fi in tara cand expira) si sigur se rezolva.

Răspuns utilizator avertizat
| Numby a răspuns:

Poti sa iti refaci buletinu si inainte de 18 ani cu 1-2 saptamani, la varianta care ai zis tu cu pierdur merge si ea doar ca te pune sa aduci mai multe acte cand il faci si nu nu trebuie sa l refaci dupa ce inplinesti 18 ani

| Giianny a răspuns:

Poti sa mergi sa-l faci la urgenta si cand faci 18 ani ti-l elibereaza, poti vorbi cu cineva sa ti-l ridice si sa ti-l trimita in Italia.
Bafta!