| Bluesky6766 a întrebat:

Buna TPU. Pot da in judecata o firma care nu mi-a platit orele suplimentare si nici contributiile la stat? Si pe langa asta nu m-a platit corect, cum era in contract? Desi contractul nu a fost inregistrat la itm. Pot cere daune morale deoarece eu sunt in depresie pe tema asta, sefa mea mi-a vorbit foarte urat si m-a facut sa ma simt ca ultimul om. Desi la actualul meu job sunt foarte respectatat si apreciata. Multumesc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti da firma in judecata pentru cele aratate. Trebuie sa ai dovezi ca situatia prezentata este reala (acte, martori, etc).
De asemenea poti reclama si la ITM din judetul tau.
Pentru problema cu sefa o poti da pe ea in judecata si de la ea poti cere daune morale, nu firma ti-a vorbit urat. Si pentru aceasta trebuie sa ai dovezi.

| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa dai in judecata firma, numai daca ai dovada clara ca ai lucrat acele ore suplimentare.
Acelasi lucru si cu sefa, ai martori ca ti-a vorbit urat? este dispus cineva sa fie tarat prin tribunale ca martor?