| Areida7 a întrebat:

Stiti sa-mi spuneti care ar fi pasii care trebuie parcursi daca lucrezi de la domiciliu, cu contract? Am primit contractul pe care mi l-a trimis angajatorul, insa dupa semnare nu mi-e foarte clar ce ar trebui sa fac. Unde anume trebuie inregistrat? Il inregistrez eu sau firma angajatoare? Apoi, ca sa mearga vechimea, este evident ca trebuie platite contributiile la stat. Insa. nu mi-e clar deloc cum ar trebui sa fac acest lucru.

As aprecia raspunsurile voastre! Mersi!

Răspuns Câştigător
| express11 a răspuns:

Contractul il inregistreaza firma la itm, dar tu te poti interesa la itm-ul din orasul tau daca esti angajata. daca acel contract este inregistrat poti afla prin programul REVISAL parca.acum rin acest program angajatorii fac inregistrarea contractelor de munca, deoarece cartile de munca nu mai sunt valabile.

3 răspunsuri:
| anutza a răspuns:

Depinde de contrat sunt mai multe tipuri: individual de munca (pe per det si nedet), de colaborate, de prestarii servicii s.a
Un contract individual de munca se inregistreaza la Itm.

| Areida7 explică (pentru anutza):

Este vorba de un contract individual de munca, pe perioada nedeterminata. Iar firma angajatoare este din alta localitate, eu (repet) lucrand de la domiciliu. Ca se inregistreaza la ITM este clar, insa cum trebuie procedat intr-o situatie precum aceasta a mea? Il inregistreaza firma, independent de locatia acesteia? Si respectiv, tot firma este cea care se ocupa de contributii? Cum pot avea siguranta ca intr-adevar contractul a fost inregistrat?

| ASIGURATORUL a răspuns:

Depinde ce fel de contract: de munca sau de mandat comercial. Contractul de munca se inregistreaza de firma unde lucrati, iar cel de mandat comercial (colaborare) aveti obligatia dvs. sa il inregistrati la fisc.