| Dănciuc_Ștefania_1998 a întrebat:

Bună, TPU! Prietenul meu a avut un accident de masina acum aproape 7 ani. Era sub influența alcoolului. Nu au fost victime, ci doar cateva daune materiale. I s-au dat 5 ani cu suspendare plus permisul suspendat. Cu 7 luni înaintea trecerii termenului de 5 ani de la accident, el a fost prins din nou la volan, fata permis si sub influența alcoolului. Dupa un proces de 2 ani, a primit 1 an si 7 luni cu suspendare.
Se poate numi prietenul meu recidivist?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca este recidivist, deja era dupa ce a fost condamnat prima data. Doar cel care n-a mai fost condamnat este infractor primar, atunci cand este condamnat pentru o infractiune.
Conform Codului penal, citez:
ART. 41.Recidiva
  (1) Există recidivă când, după rămânerea definitivă a unei hotărâri de condamnare la pedeapsa închisorii mai mare de un an şi până la reabilitare sau împlinirea termenului de reabilitare, condamnatul săvârşeşte din nou o infracţiune cu intenţie sau cu intenţie depăşită, pentru care legea prevede pedeapsa închisorii de un an sau mai mare."

| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate numii recidivist!

| DovleacTurbat a răspuns:

Ce mai legi avem. Nici a 2a oara nu s-a potolit si pe deasupra primeste sentinta tot cu suspendare. Ii trebuiesc ceva ani grei de bulău daca nu pe viata sa se sature.

| tintareco a răspuns:

Este recidivist. Punct.