| TheCritic a întrebat:

Tot vin agenti de vanzari si suna la poarta la interfon sau daca o gasesc deschisa intra in curte si vin la usa si sunt extrem de insistenti si enervanti. Uneori le-am deschis si au dat buzna in casa, alteori i-am ignorat dar atunci au stat si 15 minute insistand incontinuu, sunand si ciocanind. Mai vin si altii cu religia, la fel de insistenti. Le-am spus sa nu mai vina dar se pare ca nu stiu ce inseamna cuvantul nu. Credeti ca daca imi trag o masca pe fata si eventual un costum si ii voi speria, pot sa patesc ceva, din punct de vedere legal? E scris undeva, atat timp cat sunt pe proprietatea mea...

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Pune un anunt mare: La aceasta adresa nu garantam integritatea corporala a vanzatorilor ambulanti si a evanghelistilor. O scriem si mai pe romaneste: riscati cotoaiele.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca numai atata faci si nu iesi din curtea ta atunci n-o sa patesti nimic, din punct de vedere legal.
Problema este sa nu fie careva slab de inima si sa-l ai pe constiinta.

| TheCritic explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc! Raspunsul tau a fost util. Doar n-o da ortu` popii de la o masca, da-i incolo. Eu vreau sa ma lase in pace, si m-am gandit sa fac asta de una singura, sa le dau o mica lectie caci pana sunt eu 911 si pana vin ei ala isi ia talpasita. Si in plus, nu o consider o urgenta majora ca sa sun de fiecare data cand fie unu` cu reclamele si produsele lui sau cine mai stie din ce secta, dar asta se repeta mereu.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Poti sa faci mai mult. Ia un spray deodorant si anunta-i intai la interfon sa te lase in pace. Daca nu da-i spray-ul in ochi si inchide repede.

| JohnnyBi a răspuns:

Si daca unul e bolnav de inima si crapa inima in el din cauza ta faci inchisoare pentru ucidere din culpa. eu mi-as lua caine in locul tau.

| TheCritic explică (pentru JohnnyBi):

De ce sa fac inchisoare atat timp cat e pe proprietatea mea?! Si daca acel caine il musca si il omoara, nu e cumva acelasi lucru pentru ca eu ii sunt stapan? Am 6 caini dar nu pot sa ii tin in curtea din fata pentru ca fac mizerie si sapa gropi, strica. Cainii isi au locul in alta parte.

| JohnnyBi a răspuns (pentru TheCritic):

Pentru ca legea este cretina. de aceea. il sperii, cade, isi sparge capul = lovituri cauzatoare de moarte. ii sperii crapa inima in ei = ucidere din culpa. si X alte porcarii ce se pot intampla. daca il omoara cainele...iar e ucidere din culpa (aici stiu si eu un caz, desi ar fi trebuit sa raspunda pe cale civila, dar legea e cretina). in afara de o pancarda sa le zici de dulce ceva gen DND, nu cred ca gasesti. si asa or sa te sune ca sunt oameni prosti. la fel e la mine cu perioada craciunului la colindatori si vara cand mi se fac fructele in curte. tot felul de curiosi sa sara gardul. asa ca mi-am pus semne de caine periculos si ghinionul lor daca ii face praf.

| TheCritic explică (pentru JohnnyBi):

laughing haha... cand ma suna cineva cu reclame, o dau pe romana. Care sunt sansele ca ala sa stie romana?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu ai ce sa patesti daca doar porti tu un costum, dar ma cam indoiesc de eficienta planului. Legal lor ar trebui sa li se poata intampla ceva daca raman pe proprietatea ta dupa ce tu le-ai cerut sa plece. Poti suna la politie si sa se considere hartuire daca nu pleaca, se intorc in ciuda fapotului ca le ceri sa nu te deranjeze etc.

| UIV27 a răspuns:

Sa iti iei un rottweiler.nu sunt scumpi.ei sunt mai agresivi din punct de vedere al strainilor dar stapanilor este extrem de fidel.