| anonim_4396 a întrebat:

un prieten a primit o citatie la tribunal si trebuie sa se prezinte peste 2 luni. daca intre timp isi rezolva problema si cade de acord cu cel care l-a trimis in judecata, mai este nevoie sa se prezinte la tribunal?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am vazut explicatia si revin. La data restituirii sa ceara un act de la creditor, prin care acesta recunoaste ca a primit intreaga suma pentru care l-a actionat in judecata pe prietenul tau, ca nu mai are alte pretentii si ca renunta la dreptul pretins. N-ar strica daca cele aratate ar fi consemnate intr-o declaratie, data in fata unui notar public. Indiferent de act prietenul tau trebuie sa se prezinte si sa-l depuna la dosarul cauzei. Numai bine!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui cateva detalii importante: obiectul cauzei (penal, comercial ori civil), calitatea prietenului(reclamant ori parat) si nici cum vrea sa rezolve problema. De cele mai multe ori trebuie sa se prezinte si sa spuna ca litigiul a fost rezolvat amiabil, cum anume si sa solicite pronuntarea unei hotararii in baza intelegerii ori renuntarea la proces, incetarea procesului penal etc, dupa caz. Numai bine!

| Bossulet a răspuns:

Da.

| rerash a răspuns:

Obiectul cauzei este civil iar prietenul meu este parat.este vorba despre o suma de bani care nu a fost restituita la timp dar pe care o va restitui in cel mai scurt timp.

| rerash a răspuns:

Ok.mersi mult de sfat!

| Zbanghi a răspuns:

Da! sa ii spuna judecatorului ca s-a rezolvat totul pe cale amiabila! pentru ca judecatoru nu are de unde sa stie ca ei sau impacat pe cale amiabila