| Burlacu006 a întrebat:

Rog sa raspunda doar cei care stiu despre ce e vorba.In urma cu aproape 1 an am facut o prostie, am condus o masina cu numere expirate..precizez ca am permis. Dar baiatu care avea masina nu avea permis, el mi-a zis ca are toate actele in regula in fine.Si fara sa imi zica mie sa imbatat si s-a urcat el la volan,eu m-am urcat in dreapta si incercam sa il conving sa se dea jos.dar nu am mai apucat ca deja ne oprise rutiera.El m-a dat si pe mine in gat ca am condus. i-a pus fiola.i-a luat sange, ne a dus la sectie si mie mi-a luat permisu. si acum vreo 2 luni am primit o citatie de la tribunal cum ca am fost scos de sub urmarirea penala si ca trebuie sa platesc niste cheltuieli de 500 de lei si sa ma duc cu chitanta la grefiera parchetului pentru a putea inchide dosaru. zis si facut...precizez ca pe citatie nu scria nimic legat de permis..scria doar ca eu am fost scos de sub urmarirea penala si ca trebuie sa platesc banii si sa duc chitanta..si ca pe ala il trimite in judecata..si dupa 2 luni de la primirea citatiei am intrat acum 2 zile pe site-ul judecatoriei si am vazut ca el a avut proces pe 15.01. 2018. Dar intrebarea e..eu cu permisu ce trebuie sa fac ca in citatia aia nu mi-a scris nimic legat de permis? trebuie sa mai primesc vreo citatie sau ce?.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu decizia din care rezultă că ai fost scos de sub urmărire penală, te duci la poliție și ceri să îți dea permisul înapoi.