| TheGirlWithGlasses a întrebat:

Vreau sa ma ajutati cu ceva...am inceput anul trecut,in ianuarie scoala de soferi (am depus dosarul cu tot ce trebuie),insa nu am fost nici la legislate si nici la sala,deloc,din cauza unor probleme,iar scoala am platit-o integral.Ce as putea face ca sa imi reincep scoala de soferi,si sa nu mai platesc din nou, pentru ca instructorul meu nu mi-a mai dat nici un semn...ce ar trebui sa fac:trebuie sa platesc scoala integral sau doar dosarul?

Răspuns Câştigător
| aleynad90 a răspuns:

Am înțeles că nu ai dat sala sau traseul, sigur nu ai făcut nici ore de conducere, dar când te'ai înscris, ai depus un dosar cu fisa medicala și ce mai era pe'acolo.acel dosar a primit o data și un număr... Dacă a trecut un an, chiar dacă nu te'ai dus, acel dosar a expirat. Sigur nu sta acel dosar intr'un raft cu bănuții tai și așteaptă sa te duci.Dar când vei merge la școală, întrebi sa fii sigur. Spor la învățat!

| TheGirlWithGlasses explică (pentru aleynad90):

Multumesc! Chiar o sa ma interesez!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca vei face scoala de conducere fara sa platesti, bineinteles daca nu ai facut nimic de prima data.

| TheGirlWithGlasses explică (pentru Ioandelasal):

Chiar m-as bucura daca ar fi asa, pentru ca am dat 1300 ron si pe urma nu m-am mai dus la nimic.Am facut doar analizele si dosarul...

| aleynad90 a răspuns:

Eu stiu ca dosarul este valabil un an de cand te-ai inscris...deci,va trebui sa platesti scoala integral.Era bine daca iti cautai o scoala in care puteai sa o platesti in rate.Pe https://www.odat.ro/ poti gasi scolile de soferi din judetul tau, apoi mergi si intrebi daca poti plati in rate.Cand am dat eu de permis, am avut posibilitatea sa platesc scoala in 3 rate.

| TheGirlWithGlasses explică (pentru aleynad90):

Cu banii nu e nici o problema, eu am platit toata scoala, faza e ca nu m-am dus la nimic, iar acum as vrea sa continui si nu stiam daca trebuie sa mai platesc odata sau nu, pentru ca nu m-am folosit de dosar (nu am dat sala sau traseul).