| Fpaula a întrebat:

.traiesc in Grecia si mi.am prierdut buletinul..sunt studenta si am nevoie de buletin... vroiam sa aflu daca tr neaparat sa vin in tara sa scot unul nou sau pot si de aici de la ambasada?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu-l poti face prin ambasada si nu trebuie sa vii in tara.
Potrivit OUG 97/2005, republicata in 2011, poti da o procura speciala unei persoane din Romania care sa efectueze demersurile pentru obtinerea cartii de identitate, de la SPCLEP de la domiciliul tau din Romania si s-o ridice. Procura se poate face la Ambasada Romaniei din Grecia si o trimiti in original. Numai bine!

| Fpaula explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult pentru raspuns....si nu trebuie sa merg in tara nici cand e gata? nu tr sa semnez eu ca sa il pot lua?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Fpaula):

Nu trebuie, ti-am spus ca in procura ceri sa se mentioneze ca mandatarul va face toate demersurile pentru obtinerea CI, inclusiv ridicarea acesteia.

| Fpaula explică (pentru Ioandelasal):

E bine atunci...multumesc mult...o zi buna happy