Întrebare recomandată | Licuriiciu a întrebat:

Trebuie sa imi schimb buletinul deoarece implinesc 18 ani.Mama mea, cea care ma are in custodie e plecata si ma va lua altcineva in spatiu. Vreau sa aflu daca nu trebuie si prezenta parintelui la completarea cererii de eliberare a actului

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivit OUG 97/2005, privind actele de identitate, republicata in 2011, citez:
"ART.14.
(2) Minorul depune cererea pentru eliberarea actului de identitate, însoţit de unul dintre pãrinţi sau, dupã caz, de reprezentantul sãu legal, de persoana desemnatã din cadrul centrului specializat aflat sub autoritatea serviciului public de asistenţã socialã sau de persoana cãreia i-a fost încredinţat în plasament."
Fata de aceasta prevedere, si avand in vedere faptul ca inca nu esti major, va trebui sa fii insotit de mama ta.
Persoana care te primeste in spatiu trebuie sa dea o declaratie in acest sens, autentificata de un notar public.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Uitasem sa-ti spun solutia daca mama ta nu te poate insoti. Poate sa dea o procura speciala, persoanei care te primeste in spatiu, prin care o imputerniceste sa efectueze demersurile necesare pentru ca tu sa-ti preschimbi cartea de identitate.

| alessia5158 a răspuns:

NU trebuie sa fii insotit sau sa ai procura daca ai devenit major la data la care iti expira vechiul buletin! Verifica DATA expirarii inscrisa pe buletinul vechi la rubrica "Valabilitate/Validite/Validity. Daca aceasta data de valabilitate este ulterioara datei la care implinesti 18 ani, esti considerat MAJOR si NU trebuie sa fii insotit de unul dintre parinti--- de ex: daca data la care implinesti 18 ani este 25 Nov. 2012, iar data valabilitatii /expirarii buletinului vechi este 25 Ian 2013, se considera ca in ianuarie 2013 esti deja MAJOR si NU iti trebuie procura sau sa fii insotit de unul din parinti ( asa cum te-a sfatuit userul "Ioandelasal"!)

Ceea ce este important sa stii/sa faci:
**Cererea pentru eliberarea unei noi carti de identitate(buletin, cum ii spui tu!) se face cu cel putin 15 zile inainte de expirarea valabilitatii celei vechi.
** Trebuie sa fii insotit numai de catre persoana care te ia in spatiu iar acea persoana trebuie sa aiba asupra ei dovada detinerii spatiului.

| stpu a răspuns:

Procura SAU iti faci o carte de identitate provizorie pana cand vine mama ta. Cand vine, mergeti sa-ti faci o carte de identitate definitiva.
Ai nevoie doar de prezenta celui care te ia in spatiu, daca nu vrei sa mai astepti.

| Lysander a răspuns:

Eu la 18 ani mi-am schimbat buletinul singur, fără mamă/tată happy. Cel mai bine e să mergi la poliţie şi să întrebi, dar eu mi-am făcut buletinul singur.

| Petrisor_Ciprian_1993 a răspuns:

Zii sa-ti dea buletinu sa til schimbe ca sa vezi ca toto ai 18 ani inteleg ca trebuie sati schimbi buletinu da nu pricep asta cu spatiul nu pricep